Omówienia utworów

Treny. Trzy fragmenty z Jana Kochanowskiego na głos i zespół instrumentalny, 1962.

Treny

Pierwsza wersja Trenów powstała już w 1951 roku, jednak zachowana w rękopisie partytura została opatrzona przez kompozytora komentarzem: Jest to pierwotna wersja całkowicie wycofana z obiegu i zupełnie zła. Druga wersja powstała w 1962 roku i została wydana przez PWM w 1997 roku. Kompozytor wprowadził jeszcze kolejne poprawki w 1973 roku.

Trzy pieśni, wszystkie utrzymane w wolnych tempach (Molto lentoLento graveGrave) trwające niespełna dziesięć minut stanowią przejaw ekspresjonistycznych zainteresowań kompozytora. Palester wybrał trzy wiersze Kochanowskiego: są to Tren II, XI i XII. Tematyka śmierci, którą podejmował już w Requiem stale wracała w jego twórczości. WTrenach tematyka spraw ostatecznych została szczególnie podkreślona poprzez użycie trzynutowego motywu gis-h-g, który sam kompozytor określa jako motyw śmierci.

Pierwsza wersja Trenów została wykonana przez Eugenię Zareską z towarzyszeniem kompozytora w Radiu Wolna Europa około 1955 roku. Druga wersja doczekała się prawykonania dopiero w roku 1983 w Krakowie. Solistką była Ewa Kowalczyk-Pawlik, a towarzyszyła jej Capella Cracoviensis pod batutą Stanisława Gałońskiego.

Koncert kompozytorski PalestraPrawykonanie TrenówStanisław Gałoński